Podróżowanie kamperem: wolność, komfort i oszczędność

 

Istnieje wiele sposobów podróżowania, ale zalety podróżowania camperem sprawiają, że ten styl podróżowania jest jeszcze bardziej atrakcyjny. Podróżowanie kamperem lub vanem stało się popularnym sposobem podróżowania w ostatnich latach i nie bez powodu.

Wolność: największa zaleta podróżowania kamperem

Podróżowanie kamperem daje nam o wiele więcej możliwości niż zwykła wycieczka. Na przykład, możemy zdecydować:

  • Ile czasu chcemy spędzić w każdym miejscu
  • Odwiedzić miejsca, które nie pojawiają się w żadnym planie podróży lub przewodniku.
  • Zatrzymać się w magicznych miejscach przy drodze.
  • Unikać zatłoczonych miejsc
  • Spać gdziekolwiek, no prawie gdziekolwiek, o ile jest to odpowiednie miejsce na nocleg lub biwak.

Podróżowanie bez własnego pojazdu ogranicza Twoje możliwości. Z drugiej strony, kiedy podróżujesz swoim samochodem, możesz wybrać przystanki, miejsca docelowe, trasy i możesz improwizować tyle razy, ile chcesz. Jeśli dodamy do tej wolności zaletę posiadania domu na kółkach, nie trzeba już spędzać nocy w tym samym miejscu ani wracać lub wychodzić o określonej godzinie, aby się zameldować i wymeldować. Możesz swobodnie zarządzać swoim czasem na swój własny sposób. Możesz sobie jednak zadać pytanie – czy lepiej posiadać własny kamper, czy wynajęty? Rozważania na ten temat, w tym linku.

Komfort i wygoda na kółkach

Kolejną zaletą podróżowania kamperem jest komfort. O wiele łatwiej jest przewozić rzeczy w kamperze niż w plecaku. Wygodniej jest przyjechać do miejsca docelowego i znaleźć miejsce do zaparkowania na noc, niż szukać hotelu. Nie mówiąc już o mobilności. Zapomnij o korzystaniu z transportu publicznego lub płaceniu za drogie taksówki. Ponadto, w zależności od modelu kampera, który posiadasz, możesz cieszyć się dużym komfortem. Niektóre kampery posiadają łazienkę i prysznic w środku, ogrzewanie, zintegrowaną kuchnię, panele słoneczne, telewizor i wiele innych rzeczy.

Taniej niż konwencjonalna wycieczka

Dwa najważniejsze wydatki podczas podróży to transport – od biletów lotniczych po autobusy i pociągi – oraz zakwaterowanie, czy to w małym hostelu, czy w hotelu all inclusive. Zaletą podróżowania kamperem jest to, że oba te koszty są wykluczone. Transport jest zagwarantowany, podobnie jak zakwaterowanie. Jeśli Twój kamper ma kuchnię, możesz zaoszczędzić jeszcze więcej, gotując własne jedzenie. Również śniadania w hotelach często nie są tak dobre.

Wady podróżowania w kamperze

Oczywiście nie wszystko jest usłane różami. Podróżowanie vanem ma również pewne wady. Po pierwsze, rozmiar. W zależności od wymiarów Twojego kampera, może on być trudny w obsłudze. Istnieją kampery, które ze względu na swoją długość i wysokość nie są łatwe w manewrowaniu, co wydłuża czas parkowania, a nawet poruszania się, zwłaszcza w wąskich uliczkach. Jeśli jedziesz do miasta z wąskimi uliczkami, musisz zaparkować na obrzeżach. Należy również wziąć pod uwagę wysokość, zwłaszcza na parkingach przy supermarketach.

Poprzedni post Skarby Lublina: Wieża Trynitarska
Następny post Jakich leków i do jakich krajów najlepiej ze sobą nie zabierać w wakacyjną podróż? – poradnik turysty