Pałac w Kozłówce – co warto o nim wiedzieć?

Pałac w Kozłówce to jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce oraz zabytek, obok którego nie można przejść obojętnie. Dlaczego w czasie wycieczki w rejonie Lublina warto się tu zatrzymać na dłużej? Jakie czynniki sprawiają, że Kozłówka cieszy się tak wielkim uznaniem wśród miłośników historii oraz sztuki?


Z kart historii – pałac w Kozłówce i jego dzieje

Pałac w Kozłówce to wspaniała perełka architektury, mogąca się pochwalić historią sięgającą XVIII wieku. Inicjatorem budowy tej rezydencji był Michał Bieliński – wojewoda chełmiński, dziś jednak pałac ten kojarzony jest z rodziną Zamoyskich. Nic w tym dziwnego, gdyż to właśnie Zamoyscy urzędowali tu od końca XVIII wieku aż do czasu II wojny światowej, to oni rozbudowali pałac i sprawili, iż w jego wnętrzach pojawiło się tak wiele cennych dzieł sztuki.
Pierwszym panem z rodziny Zamoyskich, który zarządzał Kozłówką, był Aleksander Zamoyski, po którym pieczę nad majątkiem przejął jego brat Stanisław i jego żona, Zofia Czartoryska. W dziejach Kozłówki rolę najważniejszą odegrał jednak Konstanty Zamoyski, dzięki któremu na przełomie XIX i XX wieku pałac został znacznie rozbudowany. To dzięki niemu barokowy pałac w Kozłówce stał się jedną z najpiękniejszych rezydencji na ziemiach polskich, który do dziś wzbudza zachwyt i wśród turystów, i wśród miłośników sztuki.

Rządy Zamoyskich w Kozłówce kończą się w okresie II wojny światowej. Aleksander Zamoyski, ostatni ordynat Kozłówki, zostaje w 1941 roku aresztowany przez Niemców. Jego żona Jadwiga pozostała w Kozłówce z trójką dzieci, i dopiero w 1944 roku uciekła do Warszawy przed zbliżającym się frontem. Zabrała ze sobą sporo cennych dzieł z pałacu, które wkrótce spłonęły w Warszawie, podczas powstania. Rodzinie udało się wojnę przeżyć i wyemigrować do Kanady, jednak ich pałac w Kozłówce już w 1944 roku został przejęty przez państwo. Jak się okazało, front ominął Kozłówkę, a znajdujące się tu dzieła sztuki ochroniono przed grabieżą, już w 1944 roku powołując tu do życia muzeum. Dziś jest ono znane jako Muzeum Zamoyskich oraz jako jedna z najważniejszych atrakcji w rejonie Lublina.

Co warto zobaczyć w Kozłówce?

Kto w czasie wycieczki po okolicach Lublina zdecyduje się zwiedzić pałac w Kozłówce, ten będzie mógł się nacieszyć pięknymi ogrodami, wspaniałą bryłą pałacu oraz reprezentacyjnymi wnętrzami, w których zachowało się wiele cennych dzieł sztuki. Pałac ten był obiektem wyjątkowym, w którym z jednej strony gromadzono wiele cennych zabytków, z drugiej dbano o takie nowinki techniczne, jak kanalizacja czy ogrzewanie. Do dziś można się tu nacieszyć reprezentacyjnymi gabinetami oraz wspaniałą galerią obrazów. Dodatkową atrakcją dla turystów odwiedzających to miejsce jest unikalna galeria socrealizmu, w której zgromadzono sporo ciekawych pamiątek z czasów Polski Ludowej. W tym muzeum można zobaczyć m.in. spora kolekcję propagandowych plakatów oraz dawnych pomników, przedstawiających m.in. Bieruta i Stalina.

Wizyta w Kozłówce może się dla wielu z nas okazać ciekawą przygodą. Tutejszy pałac wciąż zachwyca swą bryłą i pięknymi wnętrzami, a spacer po tutejszym muzeum jest szansą na posłuchanie fascynujących opowieści miejscowych przewodników. Wszystko to sprawia, iż wizyta w tym miejscu każdemu z nas dostarczy sporo wrażeń, stanie się też fascynującą lekcją historii.

Poprzedni post Lubelskie TOP 5: co warto zobaczyć w tym mieście?
Następny post Skarby Lublina: Wieża Trynitarska

Jeden komentarz w temacie “Pałac w Kozłówce – co warto o nim wiedzieć?

Dodaj komentarz