Skarby Lublina: Wieża Trynitarska

Wieża Trynitarska powstała w XVII wieku i do dziś prezentuje się wspaniale. To jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków, jakimi może nas oczarować Lublin, a jednocześnie jeden z najlepszych punktów widokowych dla tych turystów, którzy chcą spojrzeć na lubelską starówkę z lotu ptaka.

 

Wieża Trynitarska przyciąga też miłośników historii oraz sztuki sakralnej, a mieszczące się obecnie w jej murach Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej cieszy się bardzo dużym uznaniem wśród zwiedzających. Co warto wiedzieć na temat tej wieży? Dlaczego w trakcie wycieczki po Lublinie warto poświecić jej nieco więcej uwagi?

Wieża Trynitarska to nic innego, jak furta prowadząca na teren przylegającego niegdyś do murów miejskich kolegium jezuickiego. Dawniej wieża ta była o wiele niższa, jednak dzięki przebudowie w 1819 roku osiągnęła wysokość 60 metrów. Dzięki temu stała się jednym z najlepszych punktów widokowych w Lublinie, sama też zaczęła sprawdzać się jako jeden z najbardziej charakterystycznych elementów w panoramie tego miasta. Dziś mieści się tu ciekawa placówka muzealna, w której można ujrzeć ciekawą kolekcję dawnej rzeźby sakralnej, ikon, obrazów oraz tkanin. Całość robi wyjątkowe wrażenie, a czas spędzony w tym miejscu dla nikogo nie będzie czasem straconym.

Poprzedni post Pałac w Kozłówce – co warto o nim wiedzieć?
Następny post Podróżowanie kamperem: wolność, komfort i oszczędność

Jeden komentarz w temacie “Skarby Lublina: Wieża Trynitarska

Dodaj komentarz