Lubelska starówka i jej skarby

Lublin jest pięknym miastem, na terenie którego każdy z nas będzie mógł spędzić wolny czas w przyjemny i pożyteczny zarazem sposób. Wśród tych atrakcji, którym z pewnością warto poświęcić więcej uwagi podczas zwiedzania miasta, znajduje się starówka. Jakie czynniki sprawiają, iż jest ona tak wyjątkowym miejscem?

Lublin to wyjątkowe miasto, które cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród miłośników historii. Nic w tym dziwnego, gdyż dzieje osadnictwa w tym miejscu sięgają VI stulecia naszej ery. Wiadomo, że na dzisiejszym Wzgórzu Zamkowym już w VIII wieku istniał ważny gród o obronnym charakterze, z kolei na przełomie XII i XIII wieku zaczęło to funkcjonować osiedle typowo miejskim charakterze. W 1317 roku z woli króla Władysława Łokietka owa osada otrzymała prawa miejskie, dzięki czemu mogła się jeszcze lepiej rozwijać. W czasach Kazimierza Wielkiego Lublin wzbogacił się o mury miejskie, z kolei w czasach Jagiellonów stał się ważnym ośrodkiem handlowym. Na terenie Lublina chętnie osiedlali się zatem Ormianie i żydzi, dobrze miało się tu również osadnictwo ruskie i tatarskie. Każda z tych grup sporo wniosła w rozwój miasta, które do dziś może zachwycić nas swoim wielokulturowym charakterem.

W XVI wieku Lublin zaczął się dodatkowo świetnie rozwijać jako jeden z ważniejszych ośrodków życia politycznego oraz sądowniczego. W mieście tym odbywały się zjazdy szlachty oraz obrady sejmowe, tu również miał swą siedzibę Trybunał Koronny, zajmujący się wydawaniem sądowych wyroków w sprawach dotyczących szlachty. Powołany do życia w 1578 roku Trybunał Koronny stał się jedną z najważniejszych instytucji sądowniczych na terenie dawnej Rzeczypospolitej, o czym do dziś przypomina jedna z lubelskich placówek muzealnych. Choć Lublin zaczął tracić na znaczeniu już w XVII wieku, do dziś na jego terenie można dostrzec sporo cennych zabytków, które w najlepszy sposób przypominają nam o czasach świetności tego miasta.

Lubelska starówka to wspaniały cel wycieczki dla wszystkich tych osób, które interesują się historią i lubią spędzać wolny czas w otoczeniu cennych perełek architektury. Tutejszy zespół architektoniczny ma wiele uroku, a kto poświeci mu swój czas, ten z pewnością żałować nie będzie. W czasie takiej wycieczki można ujrzeć wiele ciekawych kamienic oraz świątyń, wspaniałe wrażenie robi też lubelski zamek. Pięknie prezentuje się gmach Trybunału Koronnego oraz Plac po Farze, intrygują też dawne bramy miejskie oraz wieże, dziś z powodzeniem wykorzystywane jako punkty widokowe.

Lublin to miasto wyjątkowe, które warto poznać bliżej w trakcie wakacyjnych wojaży. Tu niemal na każdym kroku można się spotkać z historią, a panująca na ulicach Starego Miasta atmosfera na każdym z nas może zrobić wielkie wrażenie.

Poprzedni post Czy w Lublinie jest kasyno?
Następny post Polskie zamki – Lublin