Lublin to wspaniałe miasto, na terenie którego nikt z nas na nudę nie będzie mógł narzekać. Nie brak tu cennych perełek dawnej architektury oraz miejsc, których żaden miłośnik historii nie może pominąć. Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po tym mieście? Jakie atrakcje zasługują tu na szczególną uwagę?
TOP 1: Zamek Lubelski
Zwiedzanie Lublina warto zacząć od wizyty na tutejszym zamku, który swą obecną formę zyskał w pierwszej połowie XIX wieku. To wówczas w miejscu zniszczonego zamku z czasów Kazimierza Wielkiego powstała potężna budowla, przez wiele dekad wykorzystywana jako więzienie. Najpierw w murach lubelskiego zamku więziono wrogów caratu oraz kryminalistów, później wrogów III Rzeszy, a następnie członków AK oraz działaczy niepodległościowego podziemia. Dziś zamek jest już tylko atrakcją turystyczną oraz siedzibą Muzeum Lubelskiego, którego zbiory mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie. W miejscu tym warto zwrócić uwagę na dwie cenne pamiątki po pierwotnym zamku. Jedną z nich jest kaplica Świętej Trójcy, w której można zobaczyć cenne freski w stylu bizantyjsko-ruskim, pochodzące z XV stulecia. Drugim skarbem z czasów średniowiecza jest tu donżon, czyli romańska wieża obronna, wzniesiona z kamienia oraz cegły w połowie XIII wieku. To najstarsza budowla na zamkowym wzgórzu, warto zatem poświęcić jej nieco więcej uwagi.
TOP 2: Kaplica Świętej Trójcy
Ta XIV-wieczna kaplica jest jednym z najważniejszych obiektów stojących na terenie Wzgórza Zamkowego, a wizyta w jej wnętrzu może każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Jej dumą są rusko-bizantyńskie malowidła, wykonane w początkach XV wieku na polecenie króla Władysława Jagiełły. Styl malowideł sprawia, iż kaplica ta stała się miejscem, w którym kultura Wschodu i Zachodu stykają się ze sobą, tworząc wspólnie coś wyjątkowego.
TOP 3: Archikatedra lubelska
Archikatedra lubelska to wspaniały zabytek architektury, obok którego trudno jest przejść obojętnie. Wzniesiona na przełomie XVI i XVII wieku, pierwotnie służyła Jezuitom, a następnie Trynitarzom. Do dziś jest to wspaniała świątynia, do której warto zajrzeć ze względu na znajdujące się w jej wnętrzu dzieła sztuki. Iluzjonistyczne malowidła na kościelnych ścianach prezentują się wspaniale, pięknie prezentuje się też jeden z ołtarzy bocznych, w którym umieszczony został wizerunek Matki Boskiej Płaczącej. W trakcie zwiedzania archikatedry warto też zajrzeć do Zakrystii Akustycznej oraz do katedralnego skarbca, w którym znajduje się sporo cennych przedmiotów liturgicznych. Tworzą one wyjątkową kolekcję, obok której nie można przejść obojętnie. W archikatedrze można ujrzeć też wiele ciekawych dzieł sztuki, które trafiły tu w XIX wieku z rozbieranego kościoła farnego św. Michała, którego fundamenty wciąż można zobaczyć na słynnym Placu po Farze. Są to m.in. takie skarby, jak Krzyż Trybunalski oraz pochodząca z XIV wieku chrzcielnica. W trakcie zwiedzania tej świątyni można też odwiedzić krypty, w których spoczywa wielu biskupów lubelskich.
TOP 4: Bazylika oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Znajdująca się pod opieką Dominikanów bazylika św. Stanisława Biskupa i Męczennika jest bardzo ważnym punktem w programie niemal każdej wycieczki po Lublinie. Ufundowana w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego, jest obecnie jednym z najciekawszych obiektów leżących na Szlaku Renesansu Lubelskiego. Świątynia ta jest ważnym miejscem i dla miłośników historii (to w jej murach po zawarciu Unii z Litwą odprawiono uroczystą mszę), oraz dla tych, którzy lubią spędzać wolny czas w otoczeniu cennych dzieł sztuki. Dla wiernych bazylika ta jest przede wszystkim ważnym sanktuarium, którego dumą są relikwie Drzewa Krzyża Świętego – jedne z największych na świecie.
TOP 5: Lubelska Trasa Podziemna
Pokonanie tej trasy turystycznej może się okazać wspaniałą przygodą oraz lekcją historii dla każdego z nas. Trasata biegnie pod płytą lubelskiego rynku, liczy sobie niespełna 300 metrów długości, a jej główną atrakcją są piwnice dawnych kamienic, wykorzystywane przez lubelskich kupców jako magazyny. Dziś czeka tu wspaniała ekspozycja, dzięki której turyści mogą poznać dzieje Lublina, zobaczyć makiety tego miasta w różnych okresach jego historii oraz wziąć udział w inscenizacji wielkiego pożaru, który wybuchł w 1719 roku.
Lublin zachwyca, a spacer po tym mieście mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Cenne perełki dawnej architektury, ciekawe ekspozycje muzealne oraz malownicza okolica, której również warto poświęcić swój czas – wszystko to sprawia, że wypoczynek w rejonie Lublina może się dla wielu z nas okazać świetną propozycją na spędzenie wolnego czasu we wschodniej części Polski.
Jako mieszkaniec Lubelskiego, zapraszam wszystkich do odwiedzenia tego województwo. Nie zawiedziecie się.