Lublin to piękne miasto, które może się pochwalić wieloma cennymi zabytkami. W gronie tych, na które warto zwrócić szczególną uwagę, znajduje się Zamek Lubelski – ciekawy obiekt, przyciągający swą tragiczną historią oraz muzealnymi zbiorami, które są obecnie prezentowane w jego wnętrzu. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Dlaczego tego zamku nie można pominąć podczas wycieczki po Lublinie?
Zamek w Lublinie to miejsce bardzo ważne dla każdego miłośnika historii. Obronne walory zamkowego wzgórza sprawiły, że już w okresie średniowiecza zaczęły się na jego terenie pojawiać budowle o znaczeniu militarnym. W pierwszej połowie XIV wieku, w czasach króla Kazimierza Wielkiego, powstał tu gotycki zamek, który już w XVIII wieku został niemal całkowicie zniszczony. Do dziś o pierwotnej budowli stojącej w tym miejscu przypominają już tylko romańska wieża zwana donżonem oraz kaplica Świętej Trójcy z XV-wiecznymi freskami, których wykonanie zlecił król Władysław Jagiełło.
Budowla, którą można oglądać obecnie, powstała w latach 20-tych XIX wieku, a spory wkład w jej powstanie miał Stanisław Staszic. Budowla ta nazywana jest zamkiem, warto jednak zaznaczyć, iż od samego początku ten neogotycki gmach był wykorzystywany jako więzienie. W czasach carskich więziono tu głównie przeciwników Rosji oraz tych Polaków, którzy brali udział w kolejnych powstaniach. W okresie II wojny światowej zamek lubelski był miejscem więzienia tych Polaków, którzy byli uznawani za zagrożenie dla władz Trzeciej Rzeszy, a po wojnie tych, którzy sprzeciwiali się nowej władzy. To ostatnie więzienie podlegało początkowo władzom sowieckim, a czasem pieczę nad tą placówką przejął Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Do 1954 roku przez cele tego więzienia politycznego przewinęło się około 35 tysięcy Polaków, związanych z AK oraz podziemiem niepodległościowym. Wiadomo, że więźniów przetrzymywano tu w wyjątkowo trudnych warunkach, przy czym najgorzej było w średniowiecznej baszcie. Przeludnienie, głód, stosowanie przemocy fizycznej – tak wyglądało życie codzienne tych osób, które nowe władze skazały na osadzenie w murach lubelskiego zamku. Ostatecznie więzienie to zlikwidowano w 1954 roku, a zamek stał się siedzibą placówki muzealnej mającej upowszechniać wiedzę na temat Lublina i jego historii. Dziś jest to obowiązkowy punkt w programie niemal każdej wycieczki po tym mieście, a sam zamek jest jedną z najważniejszych wizytówek turystycznych województwa lubelskiego.